Ukázka celní správy – odhalování pašeráků

Psi nejsou jen pro potěšení nebo zpestření života člověka, ale jsou využíváni i k práci. Pomáhají české celní správě odhalovat některé nelegální aktivity. O jaké aktivity se jedná a jak probíhá práce psovodů při odhalování pašeráků na Letišti Václava Havla Praha vám ukážeme na Psím dni.

Celní úřad Praha Ruzyně využívá v současné době pro výkon služby 10 psů.  Pět z nich slouží na vyhledávání drog s tzv. aktivním a pasivním značením. Psi s pasivním značením jsou ve většině a pracují hlavně při kontrolách osob v tranzitní, nebo příletové hale. Dva psi slouží k vyhledávání tabákových výrobků; dva jsou využíváni na vyhledávání peněžní hotovosti a jeden je určen k vyhledávání živočišných produktů z třetích zemí a živočichů chráněných úmluvou CITES i výrobků z nich.

Výběr a výcvik služebních psů

Při výběru služebního psa se nemusí jednat jen o čistokrevné rasy a stejně dobře dokáže posloužit i kříženec z útulku. Na pohlaví zvířete také nezáleží a více než rasa je důležitá hlavně jeho povaha.

Se služebním výcvikem se začíná prakticky okamžitě, když se pes doveze od chovatele. V některých případech si jej jako štěně pořídí některý z psovodů a tím výchova a příprava pro službu může začít i mnohem dřív.

Při výcviku na vyhledávání  je pro psa motivací odměna v podobě  pamlsku, aport nebo kombinací obojího. Záleží, zda jde například o tzv. „žravého“ nebo psa, který má více vyvinutý kořistnický pud.

Základní výcvik pak trvá tři měsíce, ale další měsíce trvá než se pes „vychodí“, dobře se sžije s výkonem služby, tedy praxí. Na základním výcviku se psovi vtiskává pach komodity, kterou bude následně vyhledávat na přiděleném útvaru.

Služební psi jsou ustájeni buď v kynologickém areálu v Kněževsi nebo je mají psovodi doma. V práci se pak střídají po 12 hodinových směnách.

Zpravidla pak slouží minimálně do osmi let věku, pokud u něj nenastanou nějaké zdravotní problémy. V tomto případě se jeho aktivní služba zkracuje.

Přesný čas ukázky celní správy již brzy upřesníme na stránkách PROGRAM

 

Zdroj: Celní úřad Praha Ruzyně

Oddělení Bezpečnostní politiky letového provozu

Tisková mluvčí – kpt. Ing. Šárka Miškovská